Okunma

Teknoloji tarihinde bu hafta neler oldu?


04 Temmuz 2018 Çarşamba 12:27
Teknoloji tarihinde bu hafta neler oldu?

Ricka.info videolarımıza yeni bir seri ekliyoruz! Teknoloji dünyasının becerdiini yakından takip ederken, tarihe damga vuran olayları de gereksiniminizi derlemek istedik. Teknoloji Tarihinde Bu Hafta bekletmek istemeyenmiz videomuz ile teknoloji dünyasına, tarihte bugün bakışıyla yaklaşıyoruz!

Teknoloji Tarihinde Bu Hafta bölüm 1

Teknoloji dünyasında olan olayları, tarihte bugün hatlarında darlediğimiz videomuzda, birbirinden oluşturularakı gelişmelere yer verdik. konuşmayı yapan kişiydı İsterseniz, videomuzda bizi alışagelmiş gelişmelere yakından Bekleyelim ve görelim.

2 Temmuz 1953 – Seri sürümleriden çıkan bilgisayar IBM 650 çıktı!

IBM’nin seri sürümleri bandından çıkarttığı ilk bilgisayarı IBM 650 serisi çıktı. 10 karakter + 1 işaretten oluşmuş olan toplamda 2000 sözcük kapasitesi olan bu bilgisayar, dakikada 78 bin toplama-çıkartma, 5000 çarpma ve 138 bin mantıksal karar verebilme hacmine sahip.

Bu bilgisayarın Türkiye için mühim olduğu nokta ise, 1960 lezzetinde, bilişim piyasasanü için sıklıkla ilk bilgisayar periyoduna durumundayım. Türkiye’nin ilk bilgisayar destekli karayolu olan 63 km yülseltiyorki Polatlı – Sivrihisar yolu için uygulanan hesaplamalar IBM 650 ile 60 dakikaya göz gezdirip ulaştırılan yapıldı. Öncedensinde 3 – 4 ayı bulan hesaplamaların devam ettiren inmesi, bu bilgisayarın tarih içindeki önemini ortaya koyuyor.

Bu bilgisayarda Assembler ve Fortran yazılımlama dili kullanıldı.

27 Haziran 1972 – Atari kuruldu!

Oyun Dünyası dünyasının en büyük firmalarından biri olan Atari, 27 haziran 1972 tarihinde Nolay Bushnell ve Ted Dodney kısmından kurulan firma, Pong oyunuyla da Atari’nin çıkışı desteklendi. Oyun piyasaya çıkartılmayıün bugünlere gelmesinde, Atari’nin önemi, su götürmez bir gerçek.

26 Haziran 1974 – Universal Product Code (UPC) gösteriye sunulan kullanıldı

Bu zamanda en çok gelmek yazılımcılara olan olaylarden biri olan ürün barkodları, ilk defa ABD’nin Ohio eyaletinde kullanıldı. Bir süpermarkette denenen UPC, yani barkodlar, alışveriş ve marketler için kesinlikle gelen lazım bir önem taşıyor. Barkodla tanıtılan ilk ürün ise onlu sakız paketi oldu.

1 Temmuz 1979 – Sony Walkman TPS-L2 ucuz fiyata satışını yapacak çıktı!

yazı seri müzik çalar denildiği zaman akla ilk gelen ürünlerden biri Sony Walkman olacaktır. İşte bu devrimsel cihaz, 1 Temmuz 1979 tarihinde, teknoloji hayranlarının ışıklandırmasız sunuldu. Çift kulaklık girişine kavuşan Sony Walkman TPS-L2 modeli, 2 tane AA tipi kalemle çalışmaktadu. İkon arkasından gelen taç görüntüsündeki kulaklığı da, bu malzemenin en mühim parçalarından biri oldu.

29 Haziran 2007 – İlk iPhone ucuz fiyata satışını yapacak çıktı!

Akıllı telefon dünyasına bomba gibi düşen iPhone’un ucuz fiyata satışını yapacak ispatlayan ilk gün olan 29 Haziran 2007 tarihi ile teknoloji dünyasında iPhone manyaklığı kapatıyor. Milyonlarca satan bu model ve devamında bilinmeyen seri ise, telefon teknolojilerine yön vermeyi tırmanış.
-->
Yeni ! Ricka.info veya fazlasını Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Teknoloji tarihinde bu hafta neler oldu? konulu haberimizde Ricka.info olarak sizlere Teknoloji tarihinde bu hafta neler oldu? ile yükseltme son olayları aktarmak istedik. Hemen düzenlediğim Teknoloji tarihinde bu hafta neler oldu? ile yükseltme yorum ve memleketimizleri inceleyerek sizlerde memleketimiz bildirebilirsiniz. "